DF13C-8P-1.25V(21)
DigiKey Part Number
H126002TR-ND - Tape & Reel (TR)
H126002CT-ND - Cut Tape (CT)
H126002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13C-8P-1.25V(21)
Description
CONN HEADER SMD 8POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 8 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF13C-8P-1.25V(21) Models
Category
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Series
Contact Finish - Mating
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm