DF13B-7P-1.25V(51)
DigiKey Part Number
H121954TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121954CT-ND - Cut Tape (CT)
H121954DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13B-7P-1.25V(51)
Description
CONN HEADER SMD 7POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 7 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm