DF13-3P-1.25V(50) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount 3 position 0.049" (1.25mm)
DF13-3P-1.25V(50)
DigiKey Part Number
H3337-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-3P-1.25V(50)
Description
CONN HEADER SMD 3POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF13-3P-1.25V(50) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm