DF11CZ-16DS-2V(52)
DigiKey Part Number
26-DF11CZ-16DS-2V(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF11CZ-16DS-2V(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF11CZ-16DS-2V(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11CZ-16DS-2V(52)
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF11CZ-16DS-2V(52) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height
0.234" (5.95mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
7.55mm, 8.2mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
250V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)