BF4-TX-14DS-0.5V
BF4-TX-14DS-0.5V
BF4 – Hirose’s Unidirectional Active Optical Connector System
BF4-TX-14DS-0.5V
DigiKey Part Number
H125666TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125666CT-ND - Cut Tape (CT)
H125666DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF4-TX-14DS-0.5V
Description
CONN 14POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Connector Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BF4-TX-14DS-0.5V Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Height Above Board
0.058" (1.48mm)
Number of Positions
14
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)