A1-14PA-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H122999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1-14PA-2.54DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
A1-14PA-2.54DSA(71) Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.454" (11.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
200V