G125-3241096M2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-4045-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | G125-3241096M2 |
Description | CONN PLUG HSG 10POS 1.25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Rectangular Connectors - Housings Plug Green 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | G125-3241096M2 Models |
Category | Row Spacing 0.049" (1.25mm) |
Mfr | Mounting Type Panel Mount |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bag | Fastening Type Screw Lock |
Part Status Active | Color Green |
Connector Type | Features Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key, Threaded Inserts |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free |
Number of Positions | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Pitch 0.049" (1.25mm) | Note Contacts Sold Separately |