F11-20112042R
DigiKey Part Number
952-F11-20112042RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-F11-20112042RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-F11-20112042RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F11-20112042R
Description
0.5MM M 120 WAY SGL+PWR (18.2MM)
Detailed Description
120 Position Connector Header, Center Strip Contacts, Floating Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
F11-20112042R Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Center Strip Contacts, Floating
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
120
Mated Stacking Heights
20mm