B38G3RGB-20D0010H2U1930
DigiKey Part Number
3147-B38G3RGB-20D0010H2U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B38G3RGB-20D0010H2U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B38G3RGB-20D0010H2U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B38G3RGB-20D0010H2U1930
Description
LED RGB DIFFUSED 0606 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue 0606 (1616 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Series
Viewing Angle
120°, 130°, 130°, 140°, 145°, 160°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
632nm Red, 520nm Green, 468nm Blue
Configuration
Common Anode
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.60mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
1.10mm x 1.60mm