BZT52C5V6
DigiKey Part Number
4786-BZT52C5V6TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZT52C5V6CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZT52C5V6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V6
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±7.14% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7.14%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW