BZT52B39
DigiKey Part Number
4786-BZT52B39TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZT52B39CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZT52B39DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B39
Description
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 39 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 27.3 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW