JACK-C-PC-10A-RA(R)
JACK-C-PC-10A-RA(R)
JACK-C-PC-10A-RA(R)
JACK-C-PC-10A-RA(R)
DigiKey Part Number
1939-1086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JACK-C-PC-10A-RA(R)
Description
CONN PWR JACK 2.10MMX5.50MM SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217") Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JACK-C-PC-10A-RA(R) Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Features
Board Guide
Part Status
Active
Voltage - Rated
50VDC
Connector Type
Jack
Current Rating (Amps)
10 A
Gender
Male
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Industry Recognized Mating Diameter
2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217")
Contact Material - Plating
Nickel
Actual Diameter
0.083" (2.10mm ID), 0.217" (5.50mm OD)