BF100-18-A-C-0-0625-L-C
DigiKey Part Number
2073-BF100-18-A-C-0-0625-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BF100-18-A-C-0-0625-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BF100-18-A-C-0-0625-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF100-18-A-C-0-0625-L-C
Description
18POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Detailed Description
18 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BF100-18-A-C-0-0625-L-C Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)