BF100-14-A-C-0-0625-N-D
DigiKey Part Number
2073-BF100-14-A-C-0-0625-N-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF100-14-A-C-0-0625-N-D
Description
14W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SMT,
Detailed Description
14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Packaging
Tube
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)