C204CXBSGSW6WT33XAA
DigiKey Part Number
2632-C204CXBSGSW6WT33XAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C204CXBSGSW6WT33XAA
Description
20X4 STN GRAY CHARACTER LCD
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 77.00mm x 47.00mm x 14.20mm
Category
Outline L x W x H
77.00mm x 47.00mm x 14.20mm
Manufacturer
Focus LCDs
Viewing Area
60.00mm L x 22.00mm W
Packaging
Box
Backlight
LED - White
Part Status
Active
Voltage - Supply
3.3V
Number of Characters
80.0
Dot Size
0.46mm W x 0.42mm H
Display Format
20 x 4
Interface
Parallel
Character Format
5 x 8 Dots
Controller Type
ST7066U
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Mode
Transflective
Text Color
Black
Character Size
4.03mm H x 2.30mm W