Image for SFW10S-2STME1LF is not available
SFW10S-2STME1LF
DigiKey Part Number
5831-SFW10S-2STME1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
FCI Deutschland GmbH
Manufacturer Product Number
SFW10S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Category
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Manufacturer
FCI Deutschland GmbH
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.33mm