2508052027Z0
DigiKey Part Number
1934-2508052027Z0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1934-2508052027Z0CT-ND - Cut Tape (CT)
1934-2508052027Z0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2508052027Z0
Description
FERRITE BEAD 2 KOHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 200mA 400mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2508052027Z0 Models
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
2 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)