RSDZ11052R5E12300T
DigiKey Part Number
604-RSDZ11052R5E12300T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSDZ11052R5E12300T
Description
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 1Ohm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Elna America
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm