630-M50-240-LT1
DigiKey Part Number
151-630-M50-240-LT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-M50-240-LT1
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-M50-240-LT1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Blue
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C