630-21W1250-1N6
DigiKey Part Number
151-630-21W1250-1N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W1250-1N6
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-21W1250-1N6 Models
Active
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C