630-17W5250-2NE
DigiKey Part Number
151-630-17W5250-2NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5250-2NE
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-17W5250-2NE Models
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C