629-13W6240-7NE
DigiKey Part Number
151-629-13W6240-7NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-13W6240-7NE
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (7 + 6 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-13W6240-7NE Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C