XVM-16R2656-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-XVM-16R2656-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XVM-16R2656-R |
Description | CAP 65F 0% +20% 16.2V CHASSIS MT |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 65 F (EDLC) Supercapacitor 16.2 V Module 22mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination Screw Terminals |
Series | Mounting Type Chassis Mount |
Packaging Bulk | Package / Case Module |
Part Status Active | Lead Spacing 0.846" (21.50mm) |
Capacitance 65 F | Size / Dimension 9.291" L x 1.803" W (236.00mm x 45.80mm) |
Tolerance 0%, +20% | Height - Seated (Max) 3.051" (77.50mm) |
Voltage - Rated 16.2 V | Operating Temperature -40°C ~ 65°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm |