WCL3225-1R5-R
DigiKey Part Number
283-WCL3225-1R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCL3225-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 450MA 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 450 mA 400mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
200MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.138" L x 0.114" W (3.50mm x 2.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)