TR-1350HV6-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR-1350HV6-R |
Description | FUSE BRD MT 6A 350VAC 400VDC SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 A 350 V 400 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 200A DC |
Part Status Active | Melting I²t 15.0 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency cURus |
Fuse Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.520" L x 0.199" W x 0.199" H (13.20mm x 5.05mm x 5.05mm) |
Voltage Rating - AC 350 V | DC Cold Resistance 16.3 mOhms |