PM-5R0V474-R
DigiKey Part Number
283-3014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-5R0V474-R
Description
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
Detailed Description
470 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 500mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
470 mF
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm