MLVA06V18C150-R
DigiKey Part Number
283-4666-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4666-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4666-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVA06V18C150-R
Description
VARISTOR 28V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
33 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
23 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
28 V