KVR-5R0V155-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-KVR-5R0V155-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KVR-5R0V155-R |
Description | SUPERCAPACITOR COIN 5V 1.5F VRT |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Axial, Can - Vertical 30Ohm 1000 Hrs @ 70°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Tray | Package / Case Axial, Can - Vertical |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance 1.5 F | Size / Dimension 0.752" Dia (19.10mm) |
Tolerance -20%, +80% | Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm) |
Voltage - Rated 5 V | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 30Ohm |