DR73-221-R
DigiKey Part Number
513-1663-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1663-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1663-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-221-R
Description
FIXED IND 220UH 520MA 1.05 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 520 mA 1.05Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR73-221-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
530mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.05Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)