CTX10-2-52-R
DigiKey Part Number
513-1676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTX10-2-52-R
Description
FIXED IND 10UH 4.7A 18.3 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Toroidal Inductor 4.7 A 18.3mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CTX10-2-52-R Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
DC Resistance (DCR)
18.3mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Toroidal
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" Dia x 0.307" W (12.70mm x 7.80mm)