BK/GMC-10-R
DigiKey Part Number
283-2905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMC-10-R
Description
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Mfr
Response Time
Medium Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Melting I²t
300.0
Approval Agency
MITI, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.007 Ohms