BK/AGC-20-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-2627-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BK/AGC-20-R |
Description | FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 A 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA |
Packaging Bulk | Melting I²t 2440.0 |
Part Status Active | Approval Agency CSA, UL |
Mounting Type Requires Holder | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.0034 Ohms |
Voltage Rating - AC 32 V | Base Product Number |