3120-N521-H7T1-W19FG3-20A
DigiKey Part Number
302-3120-N521-H7T1-W19FG3-20A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3120-N521-H7T1-W19FG3-20A
Description
CIR BRKR THERM SWITCH 2P
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 20A 415 V AC 50 V DC Rocker Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
415 V
Voltage Rating - DC
50 V
Series
Actuator Type
Rocker
Packaging
Bulk
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
Green
Mounting Type
Panel Mount
Illumination Voltage (Nominal)
115V
Breaker Type
Thermal
Approval Agency
CSA C22.2 No 235, GB 17701, IEC 60934, UL1077
Current Rating (Amps)
20A