MM3Z15-AQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 4.464
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4
Datasheet
Panjit International Inc.
In Stock: 5.000
Zener Diode 15 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323F
MM3Z15-AQ
DigiKey Part Number
4878-MM3Z15-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z15-AQ
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM3Z15-AQ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms