BZT52C6V8
DigiKey Part Number
4878-BZT52C6V8TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZT52C6V8CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZT52C6V8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V8
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C6V8 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 3.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW