BZT52C5V1-AQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 6.698
Datasheet
Parametric Equivalent
DComponents
In Stock: 2.958
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
BZT52B5V1-AQ
BZT52C5V1-AQ
DigiKey Part Number
4878-BZT52C5V1-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1-AQ
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C5V1-AQ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Mfr
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-123F
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms