BAS70-05W
DigiKey Part Number
4878-BAS70-05WTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BAS70-05WCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BAS70-05WDKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-05W
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 35MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 35mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
35mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA