SMA6J40CAQ-13
DigiKey Part Number
31-SMA6J40CAQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMA6J40CAQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMA6J40CAQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J40CAQ-13
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V