FY1000020
DigiKey Part Number
FY1000020TR-ND - Tape & Reel (TR)
FY1000020CT-ND - Cut Tape (CT)
FY1000020DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FY1000020
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz ±10ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
10 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)