EC381V-02P
DigiKey Part Number
5239-EC381V-02P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC381V-02P
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Green
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Number of Positions
2
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M2
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
6-7mm
Termination Style
Screw
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Current - IEC
14A
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Voltage - IEC
320 V