CXB1816-0000-000N0HQ450G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXB1816 White, Cool Square
CXB1816-0000-000N0HQ450G
DigiKey Part Number
CXB1816-0000-000N0HQ450G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXB1816-0000-000N0HQ450G
Description
LED COB XLAMP COOL WHT SQU 5000K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
36V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
144 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
900mA
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Cool
Size / Dimension
17.85mm L x 17.85mm W
CCT (K)
5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.70mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
12.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2340lm (2260lm ~ 2420lm)
Lens Type
Flat
Current - Test
450mA