LEP240F-48
DigiKey Part Number
1776-1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEP240F-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LEP240F-48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5 A