LEA100F-3R3-SNY
DigiKey Part Number
1776-3129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEA100F-3R3-SNY
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
73%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.74" L x 2.44" W x 1.26" H (222.0mm x 62.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output 1
3.3V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
20 A