KHEA60F-24
DigiKey Part Number
1776-1246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHEA60F-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHEA60F-24 Models
Category
Power (Watts)
60W
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.72" L x 1.26" W x 3.54" H (94.5mm x 32.0mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A