GHA700F-24-J1
DigiKey Part Number
1776-GHA700F-24-J1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHA700F-24-J1
Description
AC/DC CONVERTER 24V 401W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
96%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
16.7 A