MLP102M200EB1A
DigiKey Part Number
338-4389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP102M200EB1A
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V FLATPAC
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 158mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
158mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C