AFK686M35X16T-F
DigiKey Part Number
338-AFK686M35X16T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AFK686M35X16T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AFK686M35X16T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK686M35X16T-F
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 340mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
340 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C