475AXZ035M
DigiKey Part Number
1572-1462-2-ND - Tape & Reel (TR)
1572-1462-1-ND - Cut Tape (CT)
1572-1462-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
475AXZ035M
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 42.33Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42.33Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C