CZRW55C9V1-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Zener Diode 9.1 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
CZRW55C9V1-G
DigiKey Part Number
CZRW55C9V1-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRW55C9V1-G
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CZRW55C9V1-G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms