CDBHD2100-HF
DigiKey Part Number
641-CDBHD2100-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
641-CDBHD2100-HFCT-ND - Cut Tape (CT)
641-CDBHD2100-HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBHD2100-HF
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A MBS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 100 V Surface Mount MBS
Category
Current - Average Rectified (Io)
2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V